Organizational Chart

Home/About/Organizational Chart/Printable Organizational Chart

Jeff Cox - President

  • Instructor - English - Bob Ritchie, MFA - Indirect Report
  • Coordinator - Cosmetology - Tonya Watson - Indirect Report
  • Simulation Coordinator/Instructor-EMS - Gary Harmon, MS, Paramedic - Indirect Report
  • Lead Instructor - Emergency Medical Services (EMS) - Sarah Triplett, BS Paramedic - Indirect Report
  • VP of Institutional Advancement; Executive Director, WCC Foundation - Allison Phillips, BS
    • WCC Community Resource Development Specialist - Natasha Evans, BS
    • Director of Marketing and Communications - Patty Parsons, BS
      • Marketing Specialist - Bethany Swaim, BS
      • Lead Graphics Technician Curriculum & Continuing Education - Karen Roupe, AAS
      • Graphics Technician - Susan Tolley, AAS
    • Administrative Assistant - Tanya Benfield, AS
    • Festival Director - Wes Whitson, BS
      • Events Operations Specialist - Blaine Johnston, BA
      • Development and Volunteer Specialist - Denna Parsons, AAS
      • Events Artist Relations Manager - Lindsay Craven, BS
      • Development Sponsorship Specialist - Mickey Jennings, BA
      • Events Artist Relations Specialist - Tina Granger, BS
    • Accounting Specialist - Jarrett Barker, BS
  • Vice President of WDCE - Chris Robinson, BA
    • Chair - Workforce Development - Curt Miller, MA
      • Administrative Assistant - Heather Brooks, MS
      • Director of Small Business Center - Laurie Brintle-Jarvis, MA
      • Business & Specialty Careers Director - Marina Brannock, BS
        • Administrative Assistant - Melissa Miller, MEd
      • Director of WDCE Administration/Occupational Training - Jeff Shore, MA
    • Dean of College Readiness and Basic Skills - Debbie Woodard, MA
      • Administrative Assistant - Amanda Handy, AAS
      • AHS/HSE Instructor/Coordinator - DeeAnna Parker, BS
    • Dean of Public Safety - Greg Minton, EdD
      • Director of Emergency Medical Science - Edward Price, MEd, EMT-P
      • Coordinator/Certified Qualified Assistant within Law Enforcement Training - Ken Graybeal, BS
      • Administrative Assistant - Susan Miles, AAS
      • Coordinator - Fire, Rescue & Lead Instructor-EMS - Stephen Crouse, BS
    • Director of Health Occupations and Nurse Aide Training - Misty Marshburn, MSN, RN
      • Instructor-Health Occupations - Cindy Wagoner, AAS
      • Coordinator - Cosmetology - Tonya Watson
        • Instructor - Cosmetology - Kari Johnson, AGS
    • Director of Workforce Development - Ashe Campus/Alleghany Center - Becky Greer, BA
    • Coordinator, Business & Industry Training - Ricky Roten, AAS
    • Records Manager - Continuing Education - Becky Scott, AAS
    • Director - Media Development - Bill Joyner, BA
  • Executive Assistant to the President & Board Liaison - Cynthia Alford, AAS
  • Senior Vice President of Finance & Administration - Morgan Francis, BS, CPA
    • Custodial Supervisor - Bruce Staley, AAS
      • Custodian - Denise Crews, AAS
      • Custodian - Christina Ellis
      • Custodian - James Crews
      • Custodian - Joshua Walker
      • Custodian - Joyce Ferguson
      • Custodian - Mark Johnson
      • Custodian - Richard Ellis
    • Director of Financial Services - Crystal Huffman, BS
      • Purchasing Agent - Amber Blackburn, AA
      • Payroll Specialist - Jenni Wingler, BS
      • Accounting Clerk/Cashier - Kim Tuck, AAS
      • Assistant Director - Financial Services - Lisa Woods, BS
      • Accounting Technician - Hope Roberson, AAS
      • Grants Accounting Specialist - Rose Brown, AAS
    • Construction/Grounds/Gardens Supervisor - Chris Cox
      • Gardener 1 - Alex Vogel, AAS
      • Construction/Grounds Technician - Daniel Brown, AAS
      • Gardens/Grounds Technician - Shannon Holden, AAS
    • Senior Administrative Assistant - Finance & Administration - Dena Wiles, Diploma
    • Chief of Police - Jamie McGuire, BS
      • Campus Police Officer - Craig Greer, AAS
      • Campus Police Officer - Joven Greene, BLET
      • Campus Police Captain - Earl Byrd, MS
    • Bookstore Manager - Kelly Church, BA
      • Bookstore Technician - Tammy Hayes, Diploma
    • Supervisor/Facility Maintenance Technician - Alan Kilby
      • Facility Maintenance Technician - Billy Williams, AS
      • Facility Maintenance Technician - Neil Michael
      • Facility Maintenance Technician - Tom Myers
    • Equipment Coordinator - Steve Hall, AAS
      • Shipping & Receiving Technician - Austin Anderson, AGE
    • Executive Director of Human Resources/ Title IX Coordinator - Sherry Cox, MS
      • Human Resources/Safety Coordinator - Amanda Blevins, AAS
      • Human Resources Specialist - Devin Royal, AAS
    • Motor Pool Technician - Sam Poteat
    • Executive Director of Events & Hospitality - Ted Hagaman, BS
    • Walker Center Director - Tabitha Hudler, BS
      • Senior Customer Relations Specialist - Lee Cornett, BS
      • Chef-Walker Center - Nicole Burrell, Certification
      • Technical Assistant/Maintenance/Custodian - Walker Center - Cody Darnell
  • Executive Director-Strategy - Jody Call, MA
  • Vice President of Instructional Support & Student Services - Kim Faw, MA
    • College Liaison, Ashe Early College High School (AECHS) - Alma Jones, MA
    • Dean of Instructional Support Services - Angela Roten, MS
      • Director of SAGE - Bruce Hollar, MS
        • Administrative Assistant - Eva Adams, AAS
        • SAGE Educational Advisor - Katie Balough, MSW
        • SAGE Educational Advisor - Thomas Johnson, BS
      • Director of Pardue Library/Librarian - Christy Earp, MLIS
        • Library Technician - Vada Bunker, BS
        • Librarian - Misty Bass, MLIS
        • Serials and Acquisitions Specialist/Administrative Assistant - Rebecca Kruger
      • Director of Disability, Inclusion, & Diversity - Renee Macemore, MS
        • Assistant, Office of Disability, Inclusion, and Diversity - April Teague, AA
      • Director of Academic Support Center (ASC) - Stephanie Darnell, BS
    • Director of Work Based Learning - Beth Foster, BS
    • Advisor/Counselor/ACA Instructor - Christy Culbreth, MEd
    • Administrative Assistant - Instructional Support Service - Emily Call, AAS
    • Career Coach - Jennifer Glass, BS
    • Director of College Access - Bekah Gardner, MA
      • Career Coach - Abigail Pardue, BS
      • Career Coach - Britt Church, BS
      • GEAR-UP Coordinator - Lacey Kilby, BS
      • College Liaison, Wilkes Early College High School (WECHS) - Miranda Roark, BS
      • Career Coach - Natalie Tribble, BS
      • Career Coach - Teresa Duncan, BA
    • Dean of Student Services - Scott Johnson, EdS
      • Records & Registration Technician - Cindy Core, AAS
      • Director of Resource Connections/Social Worker - Erin Smith, BSW
      • Associate Dean of Admissions and Advising - Elisabeth Blevins, MA
        • Health Sciences Admissions Advisor - Andrea Smith, MA
        • Academic Advisor/ACA Instructor - Donna Brooks, MA
        • Academic Advisor/ACA Instructor - Kim Perkins, MEd
        • Academic Advisor/ACA Instructor - Becky Kennedy, MA
        • Coordinator of Recruiting - Morgan Staley, BS
        • Academic Advisor/ACA Instructor - Mindy Blackburn, MEd
        • Academic Advisor/ACA Lead Instructor - Sheneele Wagoner, EdD
        • Health Sciences Admissions Advisor - Wendy Nichols, BS
        • Admissions and Placement Testing Coordinator - Wanda Shore, AAS
      • Director, Counseling, Career Services and Student Life - Lynda Black, PhD, LCMHC
        • Coordinator, Career Services - Mike Roope, EdS, LCMHC
        • Student Life Coordinator - Wendy Harris, BS
      • Registrar - Michael Ward, MBA
        • Assistant Registrar - Cindy Smith, BS
        • Registration & Records Specialist - Nina Miller
      • Director of Financial Aid - Roberta Harless, MBA
        • Assistant Director of Financial Aid - Amy Killian, BS
        • Scholarship Coordinator - Ashley Van Hoy, BA
        • Financial Aid Coordinator - Doug Eller, BS
        • Financial Aid Coordinator - Kelly Huffman, BS
        • Administrative Assistant - Financial Aid - Lana Younger, AAS
  • Vice President of Information Technology and Operations/CIO - Michael Wingler, MS
    • Data Analyst - Adam Parsons, BS
    • Printing Services Technician - Brenda Howell Severt, AAS
    • Web Developer - Cassandra McGuire, MS
    • IT Support Specialist - Cody Wingler, AAS
    • Information Technology Technician - Greg Crews, AAS
    • Information Technology Technician - Allen Royal, AAS
    • Network and Security Administrator - Joel Hubbard, AAS
    • LMS Coordinator/IT Assistant - Lisa Wilmoth, AAS
    • Information Technology Technician - Michael Rash, AAS
    • Director of ERP Systems - Randy Miller, MS
  • Executive Director-Institutional Research, Planning & Effectiveness - Nicole Fogle, Ed.S
  • Vice President of Instruction, Ashe Campus, and Alleghany Center - Yolanda Wilson, EdD
    • Dean of Ashe Campus - Caleb Marsh, PhD
      • Instructor-Math - Andrew Nicholson, MS - Indirect Report
      • Instructor - Industrial Engineering Technology - Chris Kearley - Indirect Report
      • Instructor-Math - Erin Collier, MS - Indirect Report
      • Lead Instructor - Electronics and Computer Engineering - Joey Phillips, BS - Indirect Report
      • Office Manager - Loretta Johnson, AAS
        • Administrative Assistant - Ashe Campus & Workforce Development and Community Education - Amber Holliday, BS
        • CustodianSupervisor/Evening Coordinator - Betty Eller, AAS
        • Custodian - Cody Ashley
        • Administrative Assistant/Bookstore Clerk - Malisha Henson, AAS
        • Maintenance Technician/Custodian - Zach Holman, AAS
      • Instructor - History - Rickey Laws, MDiv - Indirect Report
      • Instructor - Business Administration - Sherry Shaw, MS - Indirect Report
      • Instructor - Biology - Tom Ingledue, PhD - Indirect Report
    • Curriculum Records Manager - Caitlin Howell, BS
    • Dean of Public Safety - Greg Minton, EdD - Indirect Report
    • Program Specialist-Senior Administrative Assistant - Kim Bell, BA
    • Dean of Business and Public Service Technologies - Kristen Macemore, MBA
      • Administrative Assistant - Danielle Parlier, MS
      • Chair of Public Service/Lead Instructor - Criminal Justice - Joe Exposito, MA
        • Instructor - Criminal Justice - Amanda Wiles, MS
        • Lead Instructor - Culinary Arts - Celena Nilo, AAS
        • Lead Instructor - Baking and Pastry Arts - Chuck Wallace, BS
        • Lead Instructor - Early Childhood - Melissa Holt, MA
      • Chair of Business and Technologies - Melonie Kilby, DBA
        • Lead Instructor - Advertising & Graphic Design - Amber Arnder, BS
        • Lead Instructor - Accounting - Cindy Killian, MS, CPA
        • Instructor - Information Technology - Debi McGuire, MS
        • Academic Advisor/BPST Instructor - Elizabeth Simons, MBA
        • Lead Instructor - Information Technology - Jere Miles, MS
          • Instructor-Information Technology - Randall McNeil, BS
        • Lead Instructor - Economics - Kelly Pipes, MPA
        • Instructor-Accounting - Martha Combs, MS
        • Lead Instructor - Business Administration - Matt Baldwin, MS
        • Lead Instructor - Information Technology - Network Management - Randy Gambill, AA
        • Instructor - Business Administration - Sherry Shaw, MS
    • Director of Teaching and Learning - Mary Beth Knight, MS
    • Dean of Arts & Sciences - Natasha Harris, PhD
      • Administrative Assistant - Debra Carr, BS
      • Chair-Communication and Language Departments - Meret Burke, MA
        • Instructor - English - Annie Woodford, MA
        • Instructor-English - Cary Gardner, MA
        • Instructor - Spanish - Dayna Brower, MA
        • Instructor - English - Laura Shumate, MA
        • Lead Instructor - Communication - Larry S Taylor, PhD
        • Lead Instructor - English/Director of Honors - Nolan Belk, PhD
        • Instructor - English - Bob Ritchie, MFA
      • Chair-Arts/Music/Humanities & Social Sciences - Tammy Griffin-Garcia, MM
        • Lead Instructor - History - Cliff Berry, MA
        • Instructor - History - Jonathan Fowler, MA
        • Lead Instructor - Psychology Instructor - Melanie Hudson, MA
        • Instructor-Psychology - Natalie Sheets, MA
        • Lead Instructor - Fine Arts/Music/Drama/Instructor - Art Instructor - Nick Schneider, MFA
        • Instructor - History - Rickey Laws, MDiv
      • Chair-Math, Science and Engineering - Neal Triplett, MS
        • Instructor-Math - Andrew Nicholson, MS
        • Instructor - Biology - Ann Calogero, MS
        • Instructor - Math - Chris Cline, MA
        • Instructor-Math/Statistics - Darin Bauguess, MA
        • Instructor-Math - Erin Collier, MS
        • Lead Instructor - Physics and Lead Instructor - Engineering Instructor and Math Instructor - George Neil, MST
        • Lead Instructor - Math/DMA - Iva McNeil, MA
        • Instructor - Math/Statistics - Joshua Carr, MA
        • Instructor-Biology - Jamie Anderson, MS
        • Instructor - Math - Steven Holman, MA
        • Lead Instructor - Biology - Summer Jolly, MS
          • Instructor - Biology - Tom Ingledue, PhD
    • Dean of Applied Career Technologies (ACT) - Ronald Dollyhite, Ed.S
      • Administrative Assistant - Kristy Caldwell, AAS
      • Chair of Transportation Technologies - Hardin Kennedy, BOE
        • Lead Instructor - Welding - Jayden Gantt, AGE
        • Lead Instructor-Agricultural/Construction Equipment Systems - Jonah Severt, AAS
        • Instructor - Collision Repair - Jamie Reavis, AAS
        • Instructor-Welding - Mark Daye, AGE
        • Instructor - Automotive - Mark McNeill, AAS
        • Lead Instructor - Automotive Systems Technologies - Matt Ham, AAS
        • Instructor - Welding - Nathan Bell, Diploma
        • Instructor-Diesel & Heavy Equipment - Preston Smith, AAS
        • Instructor - Diesel - Ricky Smith, BS
        • Lead Instructor-Diesel & Heavy Equipment - Will Johnson, AAS
      • Chair of Applied Engineering Tech Area - Stacie Taylor, BS
        • Instructor - Industrial Engineering Technology - Chris Kearley
        • Lead Instructor - Horticulture - Donna Riddle, MS
        • Lead Instructor - Architectural - Daniel Triplett, AAS
        • Lead Instructor - Animal Science - Frank Blevins, BS
        • Lead Instructor - Building Construction Technologies - Shane Allen, AAS
        • Lead Instructor - Industrial Engineering/Robotics, Automation and Mechatronics Technology - Bryan Hartzog, BS
        • Lead Instructor - Electronics and Computer Engineering - Joey Phillips, BS
        • Instructor - Applied Engineering - John Triplett, BS
        • Instructor-Industrial Systems - Jason Hodge, AAS
    • Dean-Health Sciences - Tammy Beck, MA, CNMT
      • Director of Nursing - Emily Orr, MSN, RN
        • Instructor-Nursing - Makayla Pennington, MSN, RN
        • Instructor-Nursing - Stephanie Lunsford, MSN, RN
        • Instructor - Nursing - Sonya Jordan, BSN, RN
        • Instructor - Nursing - Valerie Bailey, MSN, RN
      • Director of Emergency Medical Science - Edward Price, MEd, EMT-P - Indirect Report
      • Director-Medical Assisting and Human Services Technology - Erica Harper, EdS,CMA(AAMA),LCMHC,LCAS
        • Instructor - Medical Assisting - Whitney Golding, CMA (AAMA)
      • Simulation Coordinator/Instructor-EMS - Gary Harmon, MS, Paramedic
      • Administrative Assistant - Haley Hall, AGE
      • Lead Instructor - Dental Assisting - Jennifer Hastings, MA,CDA
        • Instructor-Dental Assisting Program - Melissa Holloway, BS
      • Director-Radiography Programs - Lauren Boyles, MHA
        • Clinical Coordinator of Radiography Program - Courtney Lackey, BSRT (R) (M) (VS)
      • Lead Instructor - Emergency Medical Services (EMS) - Sarah Triplett, BS Paramedic
      • Program Director - Respiratory Therapy - Vickie Bell, MSRC,RRT-ACCS, RCP
        • Clinical Coordinator/Instructor-Respiratory Therapy - Tori Johnson, MBA, RRT-RCP
    • Director of Alleghany Center - Wanda Beck, MBA
      • Academic Advisor/BPST Instructor - Elizabeth Simons, MBA - Indirect Report
      • Administrative Assistant - Paige Belt, BA
      • Administrative Assistant/Bookstore Assistant - Sabrienna Edwards, AAS
      • Student Services/Career and College Promise Coordinator - Talina Pipes, BS
  • Vice President Rural Innovation and Organizational Change - Zach Barricklow, BA